Uniwersalna gra na powtórkę słówek
19 grudnia 2017
Do stworzenia tej gry zainspirował mnie kiedyś wpis z bloga Londonpoly. Moja wersja jest chyba troszkę bardziej skomplikowana – wymaga rzutu dwoma kostkami 🙂 Wykorzystuję ją, kiedy chcę powtórzyć z uczniami większą partię słówek i zależy mi też na tym, żeby poćwiczyli ich pisownię. Rozgrywka trwa dość długo (może zająć nawet ok. 25 min), więc najlepiej poświęcić na nią czas na lekcji powtórzeniowej.
Dla każdego ucznia drukujemy jedną planszę. Plansze wybieramy w zależności od tego, czy posiadamy kostki o takich kolorach, jak proponowane na planszach, czy mamy zwykle białe kostki (wtedy wybieramy plansze czarno białe). Dobieramy uczniów w pary (lub trójki). Dla każdej pary szykujemy osobne karteczki na których mogą być: słówka
do tłumaczenia, zdania do uzupełnienia, obrazki do nazwania, czasowniki nieregularne itd.
do tłumaczenia, zdania do uzupełnienia, obrazki do nazwania, czasowniki nieregularne itd.
Każdy uczeń rzuca dwoma kostkami naraz (jeśli mamy kolorowe kostki np. piankowe z Tigera) albo jedną zwykła kostką do gry 2 razy (na czarno-białych planszach zaznaczyłam, że pierwszy rzut będzie odnosił się wtedy do wartości pokazanych poziomo, a drugi rzut – do tych pionowo). Po wyrzuceniu kości uczeń ma w wyznaczonych przez kości „współrzędnych” wpisać w języku obcym słówko z wylosowanej karteczki.
Wygrywa ta osoba, która (podobnie jak w grze Bingo) będzie miała zapisany pełny rząd (może być to dowolny poziomy rządek, pionowa kolumna lub też 6 pól ustawionych pod skos.
Reguły może wyglądają na skomplikowane, ale gra się naprawdę bez problemu. Możemy wykorzystać ją też na zajęciach indywidualnych – wtedy uczeń gra „sam ze sobą” aż do momentu, kiedy z zapisanych słów powstanie mu pełny rząd.
Grę wykorzystuję już prawie rok i używałam jej na zajęciach z dziećmi (od 3 kl. SP) oraz z młodzieżą, w małych grupkach oraz na lekcjach indywidualnych. Zawsze fajnie się sprawdzała:)
Wszystkie wersje kolorystyczne w jednym pliku pdf można pobrać tutaj:
Poprzedni
Past Simple - Irregular verbs
Nowsze
Jeden komentarz
Renia
Gra z kostkami – świetna! Na pewno wykorzystam ten pomysł. Bardzo dziękuję za inspirację i materiały.